اخبار24

اخبار بورس ،بازار بورس

اخبار24

اخبار بورس ،بازار بورس

آیا بورس حباب دارد؟

این حباب چیست که در این روزها وصله ای برای هراساندن و اخطاردادن های عقلای اقتصادی شده است و آیا حبابی در کار است و اگر هست فقط در بورس است آیا  قیمت آپارتمان دو میلیون تومانی که جز آهن و سنگ و آجر و معلق در هواست به چندین میلیون تومان طی طریق نموده است و سر به افلاک گذاشته حبابی نیست؟

برای آنکه بدانیم حباب چیست و چرا در اقتصاد های ایجاد شده باید چند نکته کوچک که در غالب سوال در ذیل آمده است  را با هم مرور کنیم:

اول : اقتصاد ایران چه خصلتی دارد؟

دوم : اقتصاد منهای نفت چیست؟

سوم : اقتصاد آینده ایران چگونه خواهد بود؟

چهارم : چرا باید اقتصاد دانان امیدوارکننده و دلسوز تحلیل اقتصادی کنند؟

*************

واقعیت این است که بورس حبابی ندارد و رونق بورس موجب رونق اقتصاد می شود . بورس یک بازار هوشمند خود ترمیم است این یعنی چه ؟ یعنی اینکه در بورس قیمت ها تابع عرضه و تقاضا و قیمت دهی بسیار شفاف است و خریدار و فروشنده حق دارد که در بازار اول و دوم و تابلو ها و نماها و نقشه بازار تصمیم گیری نماید . در کشورهای توسعه یافته بورس اهمیت بسیاری دارد و اگر کشور ما بخواهد جهش خوب در باز شدن فضای رقابتی اقتصاد داشته باشد می بایست یک بورس بسیار منطقی و شفاف و با ضریب بالای مشارکت داشته باشد طبیعی است که این راه یکسال است که شروع شده و خدا را باید شاکر باشیم که نگاه سرمایه گذاری در بین مردم رشد کرده است و نگاه سپرده گذاری و پس انداز کم کم رنگ می بازد .

فرهنگ سازی در بورس با مشارکت جدی مردم می تواند اشتغال را افزایش دهد چطور ؟ و چگونه ؟ بدیهی است که شرکت ها به جای اینکه به بانک ها  مراجعه نمایند با بازار بورس می آیند و وجوه جذب شده حاصل از عرضه های اولیه را برای تامین نقدینگی و راه اندازی و یا توسعه مصرف میکند این یعنی اشتغال و کاهش بیکاری و این مدل را کشورهای توسعه یافته سالهاست که اجرا میکنند .

ایران برای اینکه اقتصادش را از شر خام فروش نجات دهد و به یک کشور با اقتصاد هوشمند تبدیل نماید راهی جز نگاه مثبت و پیگیر به بازار سرمایه ای همچون بازار بورس ندارد .

اقتصاددانان و تحلیل گران باید با روشنگری منطقی و امید بخش و آموزش محور برخورد نمایند چرا که برای برون رفت از اقتصاد نفتی بازرگانی راهی جز اثربخشی بازار بورس و سرمایه گذاری شرکت های کوچک که نیاز به نقدینگی خرد در بازار دارند نداریم .

اقتصاد ایران یک اقتصاد بکر و دست نخورده و با آینده بسیار روشن و مثبت است به طوری که تورم فعلی را نباید ملاک نظر بر آینده در نظر داشت این تورم مقطعی است و دیر یا زود تورم بادش می خوابد و ثبات جایگزین آن خواهد شد آنهم با مشارکت جدی همه ی مردم و ریسک پذیری و هوشمند سازی و فرهنگ سازی و آگاه سازی مردم در خصوص نحوه سرمایه گذاری و چگونگی سرمایه گذاری.